seminář je vhodný pro úplné začátečníky i pokročilé.
|
sestava Yang 10 (upravená sestava stylu Yang, umožňující cvičení na místě)
Účinky pravidelného cvičení
Pravidelným cvičením taichi dochází ke zlepšení srdeční a dechové funkce, poklesu hladiny cholesterolu, zpomalení řídnutí kostí, synchronizaci a zlepšení mozkové činnosti a paměti. Cvičení stimuluje činnost orgánů umístěných v dutině břišní a přispívá i ke zlepšení látkové výměny. Má příznivý vliv na kloubní a svalový systém a řadu dalších, i chronických, onemocnění. Byly konstatovány také výrazné antistresové a antineurotizační účinky.
Taichi je nejen fyzickým cvičením, ale i speciálním a vědomým tréninkem centrální nervové soustavy. Duševní činnost je zde důležitější než fyzické pohyby. U citlivých jedinců se mohou projevit efekty cvičení již při pouhé představě cvičení. Nejvhodnější však je spojit tělesné s duševním, protože ten, kdo se omezí jen na fyzické pohyby, nikdy nepozná skutečnou hodnotu taichi.
Výzkumy z posledních let zcela jednoznačně dokazují, že stres je buď přímou příčinou většiny onemocnění, nebo faktorem, který možnost vyléčení významně oddaluje. Pomalé pohyby v tai-či, vědomá, téměř meditativní práce s dechem a zaměření mysli na cvičení, to vše důsledky stresu velmi výrazně odbourává. A nejen to: hluboké brániční dýchání prospívá plicím. Pohybem bránice a svalů při rotačních pohybech v pase dochází k masáži a prokrvení všech orgánů v dutině břišní.
Správný postoj prospívá páteři a kloubům, tolik devastovaným současným způsobem života. Střídavé zapojování stehenních svalů pomáhá zprůchodnit lymfatické uzliny v tříslech a urychluje krevní oběh, aniž by docházelo ke zvýšení tlaku; srdeční tep se zpomaluje. Dnešní studenti dost často začínají cvičit tai-či zvláště pro tyto jeho "vedlejší účinky", kvůli výraznému zlepšení pocitu pohody jak fyzické, tak i mentální.