Zrození, růst, dospělost, stáří, a smrt jsou přirozenou cestou člověka jakožto organizmu podřízeného přírodním zákonům. Na této cestě mu nerozlučného průvodce podle čínské medicíny dělá síla ledvin (prenatální esence ťing). Z ní se rodí, díky ní roste a dospívá, může sám zplodit potomstvo, a s jejím vyčerpáním končí i jeho život. Tento vývoj se odehrává v jistých časových etapách - cyklech. U žen tyto cykly trvají sedm let, u mužů osm.
Čchi kung (qigong) je soubor cvičení zaměřený na kultivaci vlastní vitální energie. Kromě rozvoje těla se zabývá i rozvojem mysli.
Lze dosáhnout osvícení jednoduše a rychle? Asi ano, ale málokdo to dokáže. Návod najdeme v minutové hře Českého rozhlasu.
Připomeňte si sestavu, kterou se učíme v Orlovně.
Cvičení vhodné pro handikepované a starší osoby.
Zkrácená forma čchi-kungu vhodná zejména pro práci vyžadující minimální fyzickou aktivitu.
Při déletrvajícím řízení auta se tělo snadno unaví a ztuhne. Uvedené cvičení vám pomůže udržet tok čchi i při omezeném pohybu.
Problémy při práci u klávesnice počítače jsou podobné jako dlouhá práce při psaní na stroji nebo hraní na klavír. Příčinou je napětí, které v extrémních případech vede k poruše nervů na zápěstí. V tradiční čínské medicíně je tento stav léčen masážemi, aplikací bylin a zvláštními cvičeními.
Mnoho onemocnění může mít příčinu v porušené komunikaci energie ledvin a energie srdce. Cvičení obnovující tuto komunikaci je velmi účinné při degenerativních problémech a chronických onemocněních. Cvičení má vliv zejména na vysoký krevní tlak, cukrovku a nespavost. Navíc je tato technika velmi jednoduchá a snadno zapamatovatelná.
Relaxace je jednou z nejdůležitějších částí při cvičení čchikungu a taichi. Je nutné mít na paměti, že otevření kanálů energie přímo závisí na stupni relaxace. Existují tři úrovně relaxace.
Strana 1 z 3