logo1

 

zdraví není všechno,
ale bez něj je všechno nic

pampelisky

Voda je chladná, vlhká, tekoucí, tmavá. V přírodě jí odpovídá zima, období spánku. Je to doba klidu, využívání zásob aobdobí odpočinku. Energie vody nás žene dopředu, má-li jí dostatek, touží objevovat nové věci, dosáhnout nových cílů, cestovat, vzdělávat se.

prvek voda
orgán cang ledviny
orgán fu močový měchýř
období zima
hodina 17-19
klima chlad
vývod uši
chuť slaná
tkáně kosti, zuby, nervy
nálady strach, pýcha
barva černá, tmavě modrá

Vyjádřením prvku Voda v organismu je dvojice orgánů ledviny-močový měchýř. Ledviny zde představují yin a močový měchýř yang.

Ledviny kontrolují kosti, kostní dřeň, mozek neboli centrální nervový systém, zuby, vlasy, sluch a uši. Mají také veliký vliv na sexuální oblast, na plodnost, potenci a libido. Genetické vlohy a konstituce novorozeného dítěte závisí na tom, jal silné mají rodiče ledviny. V Číně je běžné, že budoucí rodiče až dva roky před plánovaným početím potomka posilují čchi sleziny a ledvin výživou a tělesným cvičením zvaným čchi kung.

Ledviny jsou zdrojem prenatální čchi. Skládá se z části zděděné od rodičů (obsahuje genetické dispozice, např. vzhled a kulturou dané charakterové vlastnosti) a z kosmické čchi.

Množství prenatální čchi, která je uložená v ledvinách je určené při narození a nedá se doplnit. Proto jsou všechny čínské metody podpory zdraví (taichi, akupunktura a další) určené k vytvoření co největšího množství postnatální čchi.Tím zabezpečují co nejmenší odčerpávání prenatální čchi. 

V zimě je ohrožený především tzv. Yang ledvin - neboli teplotní aspekt. Když má tělo nedostatek yangu, znamená to, že má málo energie a tepla. Na tělesné úrovni se to projevuje zejména: pocitem chladu v bedrech a v podbřišku, studenými nohami, zatuhnutím a bolestmi zad, častým močením v noci, poklesem libida. Při velkém oslabení ledvin se může vyskytnout i neplodnost a neschopnost početí. Navíc se člověk cítí celkově slabý, někdy může být agresivní, někdy má deprese.  Může dojít ale i ke stavu, kdy je v ledvinách nedostatek šťáv - neboli yinu. To se naopak projevuje pocity horka, neklidu, mohou být přítomné poruchy spánku, nervozita, podrážděnost. V noci dochází k pocení a pocitu horkých nohou. Pak mohou vznikat problémy, které souvisí s nedostatkem hmoty např. osteoporóza. 

Hlavní funkcí močového měchýře je vylučování nashromážděné moče a závisí na zdravé funkci ledvin. Jedno čínské rčení praví, že „když jsou slabé ledviny, měchýř tvoří horko“. Proto jsou zejména u žen velice časté chronické záněty močového měchýře. Na něm se často podepisuje i přílišný stres a tlak. Jinou příčinou může být i průnik chladu zvenčí, který usnadní slabost yangu ledvin. Meridián močového měchýře se vychýlí z rovnováhy v důsledku neklidu, netrpělivosti a paniky.

Emocí ledvin je strach. Strach také nejvíce oslabuje ledviny. Strachu předchází nejistota. Kdo je nejistý, dostane snáze strach než někdo, kdo se cítí jistě. Stabilita, jistota a stálost, vytrvalost a silná vůle jsou známkou silného elementu vody a dobrého stavu ledvin.

Barvou elementu vody je tmavě modrá až černá. Proto ledviny posilují černé potraviny jako: mořské řasy, sojové boby, černé fazole, také plody moře a luštěniny, protože tepelně působí na ledviny. Ledvinám také prospívá slaná chuť. Slaná strava uvolňuje hlen, má projímavé a změkčující účinky. Sůl v malém množství zvyšuje objem šťáv a krve. Přemíra soli ale škodí a dělá v těle pravý opak. Způsobuje, že se tělo vysušuje a tuhne. Bohužel pak je tuhé nejenom tělo ale i duch.

Potraviny prospívající ledvinám:
  • mořské ryby, mořské řasy
  • mléčné výrobky, parmazán
  • vepřové maso (nakládané, uzené, solené)
  • fazole adzuki, hrášek, čočka, sojové boby - zejména černé
  • sůl, sójová omáčka tamari a shoyu
  • minerální voda, čistá pramenitá voda