logo1

 

zdraví není všechno,
ale bez něj je všechno nic

pampelisky

Kov je symbolem dozrávání, sklizně a uvadání. Ovládá dávání a přijímání, odpouštění, zadržování emocí. Ke kovu patří sucho, ale jeho výkyvy  (přebytek a nedostatek) škodí.

prvek kov
orgán cang plíce
orgán fu tlusté střevo
období podzim
hodina plíce 3-5
tl. střevo 5-7
klima sucho
vývod nos/čich
chuť pikantní
tkáně kůže
nálady neklid, smutek
barva bílá

Plíce kontrolují funkci kůže, otevírání pórů, vylučování potu a pružnost kůže. Naše kůže je také přímé kontaktní místo s okolím a druhými lidmi. Za mnohé kožní onemocnění můžou nejenom špatné stravovací návyky a znečištěné prostředí ale také komunikační problémy dnešní „vystresované“ doby.

Co se orgánových poruch týče, tak za mnoho kožních nemocí jako např. dermatitídy, ekzémy či alergie projevující se na kůži mohou oslabené plíce či játra. Je hodně důležité zjistit všechny příčiny a změnit jídelníček.  Další velmi důležitou funkci plic je aktivování imunitní energie, která prostupuje celým tělem a balí jej do neviditelného pláště. Tato ochranní energie funguje jako štít před všemi rušivým vlivy bioklimatickými a chemickými, před zářením ale také před nehodami a konflikty.

Plíce a srdce jsou sídlem ducha a jejich stav je těsně spjatý s fyzickou a duševní kondicí člověka. Nehody, nemoci a konflikty mají svůj původ v negativních činech, slovech či myšlenkách , které zanechaly své stopy také v duši. Důsledkem je oslabení imunitní energie a s tím spojené bolavé zkušenosti. Tyto souvislosti poukazují na vzájemné propojení těla a ducha a ty je neradno podceňovat. Vždyť i moderní západní medicína považuje mnohé nemoci plic a tlustého střeva za psychosomatické.

Tlusté střevo má za úkol zbavovat tělo škodlivin. Číňané říkají: „Co nevyloučí střevo, musí vyloučit kůže.“

Hodně kožních nečistot je způsobených přítomnosti vlhka a horka, které často vzniká z nesprávné výživy, především konzumací hodně mléčných výrobku a cukru , to dohromady spolu pěkně kvasí ,což je ideálním prostředím pro bakterie. Proti nečistotám kůže v mnoha případech pomáhá celozrnná rýže, která odvádí jedy z tlustého střeva.

Element kovu symbolizuje prostor a expanzi. Je-li člověk emočně zatížen, trpí strachem či smutkem, který zraňuje plíce. Dýchání je slabé, horní polovina těla svěšená. Když se cítíme být napadeni, ale neumíme zacházet s vlastní agresí, jsou ramena a trup napjaté, čímž se snižuje kapacita plic. Smutky a nespravedlnost vedou k potlačenému hněvu a obě emoce jak smutek , tak hněv poškozují element kovu a již v dětském věku mohou vyvolat onemocnění plic a tlustého střeva.

Dech, který náleží plicím, symbolizuje přijímání, vpouštění dovnitř a také vydávání a odpoutání se. Pokud je schopnost přijímání a vydávání porušena má to v duchovní oblasti následky v jednání s druhými lidmi. Projeví se nerovnováha v elementu kovu. Na jedné straně je porušené spojení s universem naším domovem, které nám má poskytovat důvěru, že jsme neustále se vším zajedno, a každé odloučení je jen iluze, na druhé straně je porucha spojení s ostatními lidmi. To se může projevit v izolaci a odtaženosti od ostatních.

Porucha v rovnováze elementu kovu se může projevit i v přehnaném sklonu k čištění a hygieně. Pokud mají plíce a tlusté střevo málo energie, aby mohli dobře vylučovat, pak je velká touha po očištění alespoň zvenku.

Kovu jsou přirazeny také čich a instinkt a smysl pro spravedlnost.

Bioklimatickým faktorem podzimu je suchost a ta poškozuje zejména plíce a tlusté střevo. U nás se tím myslí suchý vzduch, např. v kanceláři, čistírnách , přeplněných obchodech….

Zkuste si proto doma preventivně nainstalovat na topení nádobku s vodou, nebo fontánku.

Dle učení Feng Shui má tekoucí voda kromě zvlhčujícího efektu také schopnost udržet qi v pohybu a tím přináší do domu peníze.

Ostrá chuť která především na podzim prospívá plicím, otevírá povrch těla, ovlivňuje pohyb qi směrem ven, prostupuje tak tělem a uvolňuje stagnace. Avšak všechno s mírou, když to přeženeme tak naopak stav plic a tlustého střeva naopak zhoršíme. Třeba je vysušíme a přivodíme si suchý kašel nebo si způsobíme zácpu.

Ostrá chuť je většinou teplá a hraje velkou úlohu v léčbě nachlazení, které jsou na podzim docela časté. Pokud cítíte , ze na vás „něco leze“ zkuste si uvařit zázvorový čaj nebo si dejte svařené víno. K jídlu se doporučuje pokrm, který uvede do chodu plíce  a zvýší tak imunitu tj. pokrm s pórkem, cibulí či ostrým kořením. 

Vhodné potraviny:
  • Obiloviny : oves, rýže
  • Zelenina: jarní cibulka, pórek, křen, syrová cibule, řeřicha, ředkvička, bílá řeďkev, chřest- všechno bíle- což je barvou kovu
  • Bylinky a koření: anýz, bazalka, saturejka, zázvor, kardamon, muškát, koriander, masala, kmín, bobkový list, hřebíček, tymián, oregáno, rozmarýn, pažitka, hořčice, lékořice, kopr, česnek, chilli, pepř, kari
  • Maso: jelen, bažant, srnec, prase
  • Nápoje: yogi čaj, rýžové víno, vínečko, grog, svařák, mátový čaj