logo1

 

zdraví není všechno,
ale bez něj je všechno nic

pampelisky

mesicek2Měsíček lékařský je známý pro své antiseptické, antibakteriální, hojivé a protizánětlivé účinky.

Květními lupínky lze zdobit pomazánky, saláty, polévky, přidávat je při vaření do rýže – dodávají ji pikantní chuť.

Hlavní léčebné využití měsíčku je zevně na těžce se hojící rány a vředy, většinou ve formě obkladů či masti. Velmi dobře pomáhá i při drobných poraněních a bolestech kolem nehtů. Květní lupínky rozvařené v masti (obyčejně ve vepřovém sádle či oleji) jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení, přičemž dítěti nijak neškodí. Měsíček je výborný i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Formou tinktury je skvělý na nehojící se rány, výrony krve a pohmožděniny. Čerstvá vylisovaná šťáva slouží k natírání při rakovině kůže a na stařecké pigmentové skvrny.

Při vnitřním užívání ve formě čaje je měsíček výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Používá se při onemocnění  žaludku a střev, při žaludečních křečích a vředech, Patří mezi nejlepší léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny ženských pohlavních orgánů a prsu, žaludku, jater, tlustého střeva, kůže. Má i dobré „ženské vlastnosti“, protože přispívá při silné a dlouhotrvající menstruaci. Týden před jejím začátkem je třeba pít denně dva šálky měsíčkového čaje.

Šťáva z čerstvých stonků odstraňuje bradavice a svrab.

Aby byl výčet příznivých léčebných účinků měsíčku lékařského úplný, musíme ještě připomenout jeho schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu, snižovat tlak krve a zlepšovat činnost srdce.

Měsíčková mast je výborným pomocníkem i tehdy, když nohy napadne plíseň.

Nejúčinnější jsou tmavě oranžové květy.

Pomáhá v péči o půdu bez chemikálií – dezinfikuje půdu, odpuzuje škůdce, zabraňuje růstu plevelů a slouží jako zelené hnojivo. Kvůli těmto přednostem se často vysazuje mezi zeleninu. Pokud budete květiny během léta postupně sbírat, získáte nejen dobře využitelnou léčivku, ale podpoříte i další kvetení.

Jsou-li květy  měsíčku ráno po sedmé hodině uzavřené, bude ten den pršet.

Mast, olej:
  • 4 plné hrsti měsíčku (listy, stonek a květy) se nasekají nadrobno
  • v nízké nádobě rozehřejeme 500 g masťového základu (oleje)
  • do horké lázně se vloží nařezaný měsíček, nechá se vzkypět, promíchá se a odstaví
  • přikrytá mast se nechá přes noc stát
  • druhý den se směs trochu ohřeje a přefiltruje přes plátno do čisté nádobky