logo1

 

zdraví není všechno,
ale bez něj je všechno nic

pampelisky

preslicka lesniPřeslička má výrazné hojivé a regenerační účinky, takže ji lze použít při zánětech a k léčbě plicních chorob. Příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn. Pro vnější použití je podávání přesličky vhodné formou obkladů a koupelí na hojení ran, bolesti zad a nohou, jako kloktadlo ji podáváme při angíně, bolestech v krku, při zánětech v dutině ústní a jako výplach při zánětech dutin.

Vyskytuje se na polích, pastvinách a lesích.

Doba sběru: červen-říjen.

Přeslička rolní musí mít tyto znaky: Vysoká nejvýše 70 cm, má zelenou lodyhu, pravidelně 1x větvenou, první článek větví ve střední a horní části lodyhy je delší než pochva, větve rostou šikmo vzhůru, mají 4 žebra takže jsou na průřezu čtyřhranné.

Nesbírejte přesličky vyšší než 70 cm, nesbírejte přesličky rostoucí z vody, nesbírejte přesličky v lese nebo na podmáčených loukách. Vyberte si suché místo, nejlépe pole, úhor nebo suchou mez a vždy porovnejte délku prvního článku větví s délkou pochvy. Na některých místech se mohou vyskytovat dva druhy společně, pokud mají některé exempláře odlišný vzhled od ostatních, znovu porovnejte délku prvního článku větví s délkou pochvy.

Obsahové látky: kyselina křemičitá, flavonoidní glykosidy, alkaloid palustrin, thiaminázu (enzym, který rozkládá vitamín B1) a akonitovou kyselinu

Recepty: odvar, (sedací) koupele

vlhké, kašovité obklady na vředy, nehojící se místa, záněty nehtových lůžek

suché obklady na cystózní vaječníky – váček s přesličkou na záda, překrýt ručníkem kvůli popálení, pytlík s horkou solí, přeslička se mění po 3 aplikacích, sůl po 6 aplikacích

horký obklad na vředy, nádory - vrchovatá dvouhrst, dá se do síta, které se zavěsí nad hrnec s vařící vodou (možno použít i pařák). Zapařená a změklá přeslička se zabalí do lněného ručníku a přiloží se na nádor, vřed, opuchlinu, cystu, nádorově zduřelé žlázy, pigmentový zhoubný nádor (adenom,melanom,papilom). Při velmi těžkých onemocněních se dávají zábaly hned ráno ještě v posteli a nechají se přiložené dvě hodiny. Po obědě se dá opět v posteli obklad na dvě hodiny a na noc se přiloží obklad znovu. Důležité je při této kůře paření, místo udržovat stále v teple. Přesličku je možné použít na tři až čtyři obklady.

Léčba: proniká dobře do moči, pokožky a sliznic., plicní choroby (TBC), močové kameny a záněty, kloktadlo při angíně, účinně zastavuje krvácení (zevní i vnitřní podání), protirevmatické účinky, podporuje tvorbu leuko- a erytrocytů, hemorrhoidy (kašovité obklady)

Homeopatie: 90 (80)% líh, obecné podávání D3

Odlišení přesličky rolní od přesličky bahenní: Nejdůležitějším znakem je délka postranních větví v porovnání s délkou pochvy na stonku. Berou se v úvahu jenom větve ve střední a horní části stonku, pouze tam to funguje spolehlivě. Pokud je první článek větví delší než pochva, je to léčivá přeslička rolní. Pokud je první článek větví kratší než pochva, je to jedovatá přeslička bahenní.