logo1

 

zdraví není všechno,
ale bez něj je všechno nic

pampelisky

Možností, jak se zbavit premenstruačního syndromu, je hned několik. Homeopatie pomáhá pomocí konstitučního léku.

ALLIUM CEPA – pro uplakané ženy v době menzes, soucit ulevuje. Pacientka není schopná jasného myšlení, není přístupná novým idejím a podnětům. Ospalost a nesnadné soustředění. Vlhko a studený vítr zhoršuje. Často spojeno s rýmou a nachlazením.

ALUMINA – pro ženy, které mají před menzes zácpu a trpí namáhavým vyprazdňováním, i když je stolice měkká. Tělo zadržuje vodu, která není vyloučena potem, močí ani menstruací.

ALOE SOCOTRINA – pro ženy, které trpí nafouklým břichem. Břicho je těžké a přeplněné. Inkontinence. Bolestivé hemeroidy, citlivé a bolestivé. Vhodný lék pro ženy, které mají pocit těžkosti v rektu, intenzivnější při stání a během menstruace. Děloha působí tíživým pocitem.

ARISTOLOCHIA CLEMANTIS – lék působí dobře na menší děložní problémy následující po bolesti v krku, na bolesti a zatvrdlost prsů a na „těžké nohy“ při menstruaci. Také v případě, že před menzes otékají prsty na rukou a na nohou, horší se křečové žíly. Účinný přípravek k léčení ekzému vulvy, který je provázen značným svěděním. Pomáhá při premenstruační tenzi. Zlepšení po menstruačním krvácení.

BERBERIS VULGARIS – paprskovitě se šířící bolesti při menzes. Bolest a ztuhlost v bederní oblasti. Citlivost v oblasti ledvin. Pacientka těžce vstává ze sedu a bolest vystřeluje do nohou a pánve. Pomáhá při bolesti ledvin a pohlavních orgánů. Funguje jako posilující lék na ledviny po prožitém pokusu o znásilnění, po úrazu, či po velkém strachu.

CALCAREA CARBONICA – lék pro ženy, které mají před menstruací citlivé prsy. Potí se vzadu na hlavě. Sklony k zácpě. Zimomřivost. Zlepšení v teplém a suchém počasí.

CALCAREA FLUORICA – lék pro ženy, které extrémně namáhají a napínají vazivo, svaly a klouby, zvláště u aktivních typů s uvolněnými končetinami (běžkyně, sportovkyně, baletky, tanečnice, gymnastky….). Zatvrdlé žlázy, mandle, svaly, šlachy, krk a hemeroidy. Uzliny na prsech. Křečové žíly a vředy se před menzes zhoršují. Přehnaný strach z chudoby.

CALCAREA PHOSPHORICA – lék je vhodný pro ženy, když menstruace přichází příliš brzy, je provázena bolestmi hlavy, nebo když mladé dívky nadměrně krvácejí. Ztuhlý krk z průvanu. Bolesti kosti křížové a kyčelní, jako by se měly rozlomit. Pomáhá při zakřivení páteře.

CANTHARIS VESICATORIA – v době menzes je žena plná zloby, úzkosti a neklidu. Má strach, hlavně v oblasti sexu. Záchvaty vzteku, pláče, dokonce i delirium a ztráta vědomí. Řezavá a palčivá bolest v oblasti pánve. Bolest v zádech, silné nucení na močení. Silná sexuální touha.

CAPSICUM – při menzes bolesti hlavy, nervozita, podrážděnost, tísnivé myšlenky. Touží po samotě. Snadno se rozčílí a rozzlobí. Rozpálené tváře, ale chladné na dotyk. Menopauza. V rektu krvavý hnis, pocit pálení a krvácející hemeroidy. Pocit vyčerpání z psychické námahy.

CARBO ANIMALIS – silné bolesti hlavy, jako by se hlava měla rozskočit. Namodralé rty, špatně slyší. Špatné trávení a nadýmání. Lék se užívá při nevolnosti v těhotenství nebo při vyčerpání po menstruaci. Zabírá u rakoviny dělohy s palčivými bolestmi. Zatvrdlé, oteklé a bolestivé žlázy. Noční úzkost a smutek. Touha po samotě.

CARBO VEGETABILIS – při menzes nateklý obličej, značná plynatost, nafouklé břicho, takže oblečení příliš svírá v pase. Pálení v konečníku. Vyčerpanost. Bolestivý průjem. Předčasná a intenzivní menstruace.

CAULOPHYLLUM – pacientka je nervózní a popudlivá. Zesláblá, hysterická. Vyčerpání po porodu. Křeče v břiše a vystřelující bolesti. Nevyzpytatelné bolesti při práci. Pomáhá proti opakovaným potratům. Revmatické bolesti během menzes. Také nauzea a zvracení během menstruace. Bolestivá menzes s křečemi v břiše.

CHAMOMILLA – před menstruací vztek a rozčilení. Horký pot a velká žízeň. Průjem. Nesnese odpor a protiřečení. Chce konejšit, potřebuje chlácholit. Citlivá na bolest. Je hádavá a neuctivá. Nesnáší, když na ni někdo mluví. Zmítají jí velké emoce – křičí, ječí, vzteká se. Žaludeční bolesti.

CIMICIFUGA – neklidná, nervózní, často vzdychá. Pacientka je hovorná, ale i pesimistická a smutná. Pocit nebezpečí a nejistoty, nejvíce během menstruace a v menopoauze. Před menzes může být zmatená a hysterická. Zimomřivá. Cítí nevolnost, nauzea a zvracení. Tlak na páteř, bolesti v kyčlích. Těžká hlava, bolesti v oblasti štítné žlázy v době menstruace. Křeče v břiše, bolest přechází do nohou. Pacientce se přitíží, když se jí opozdí menstruace. Lék odstraňuje bolesti v prsech v době menopauzy. Deprese s fyzickými problémy. Teplo, čistý vzduch, jídlo a odpočinek zlepšují. Citové problémy, chlad a vlhko zhoršuje.

CINA – při menzes sklony k podrážděnosti, ječí, bije kolem sebe, je nedůtklivá. Má stále špatnou náladu, nesnese, aby se jí někdo dotýkal, hladil ji, ani aby se na ni díval. Velké bolesti břicha. Křeče v pánevní oblasti. Odmítá vše, co jí kdo dává. Skřípá zuby, leží na břichu. Ve spánku žvýká a polyká. Má modré kruhy pod očima.

COCCULUS INDICUS – úzkostné stavy při menzes, nauzea, zvracení. Přecitlivělá, vyčerpaná ze starostí o druhé, fyzický a duševní stres. Pacientka nesnese, když je vyrušována. Zlobí se, když jí někdo skáče do řeči. Říká, že potřebuje čas na odpověď. Má pocit, že se čas vleče. Nesnese hluk a chlad. Ranní nevolnosti, odpor k jídlu. Nesnese ani pohled na jídlo. Pocit těžkého břicha, žízeň, třes rukou. Ženy jsou během menzes a po ní zesláblé, sotva mluví, stání je pro ně namáhavé.

DIOSCOREA VILLOSA – křečovité, svíravé, drtivé bolesti v břiše, které vyzařují všemi směry. Silné bolesti se šíří do obou paží. Těžkost v žaludeční oblasti. Ledvinová kolika. Potíže se zhoršují pitím čaje.

FERRUM METALLICUM – lék pro mladé a slabé dívky, anemické a senzitivní, potíže se zhoršují po námaze. Lék se užívá v období změn – při přechodu z dětství do puberty, na počátku menstruace a později na začátku menopauzy. Hluk rozčiluje, chová se urážlivě. Náladová, pláče pro maličkost, hned se směje, maličkosti vzrušují. Chce být sama. Pohyb vadí, raději sedí nebo leží v posteli, ačkoliv bolesti nutí k pohybu a vyvolávají v nich neklid. Bolest a bušení v hlavě.

IGNATIA – před menzes mají pocit zármutku, vnitřního konfliktu, zklamání. Hluboké přemítání o nepříjemných věcech. Odpor k cigaretovému kouři. Pocit „knedlíku v krku“, bolest v zádech. Fyzická námaha, běh nebo rychlá chůze zlepšují.

KALI CARBONICUM – ženy pociťují během menzes emocionální nestabilitu a jsou náladové. Lék je dobrý pro ženy, které po dlouhé těžké práci trpí bolestmi hlavy a dolní části zad. Trpí nadýmáním. Touží po sladkostech. Snadno se potí. Všechny emoce mají vliv na dolní část zad, tam také vznikají všechny její bolesti. Příliš ovládají své city, jsou konzervativní, s důrazem na morálku. Pociťují strach a hrůzu v žaludku a jeho okolí. Realistické ženy, sklon k pravidelnosti. Bojí se, aby neztratily nad sebou kontrolu, mohou se projevovat dogmaticky, mají velký smysl pro povinnost.

KREOSOTUM – potíže související s menstruací. Pacientka se bojí sexu, vyhýbá se mu stejně jako každému intimnímu kontaktu. Bojí se znásilnění a veškerého styku s ostatními lidmi. Často se rozčiluje, je neklidná. Podrážděná, bolest hlavy, poruchy sluchu, zvracení, bolesti břicha, průjem, neustálý pocit zimy. Svědění vulvy, se škrábáním a otoky. Horký a páchnoucí výtok. Silné a hojné krvácení.

LACHESIS – bolest hlavy, která je nejintenzivnější při probuzení. Obličej je velice napuchlý. Nesnese těsné oblečení kolem krku a v pase. Palpitace provázené slabostí, s pocitem na omdlení. Žárlivá, mstivá, iracionální a upovídaná pacientka. Zlepšení po nástupu menzes, zejména nastává-li při menstruaci velká ztráta tekutin. Potíže hlavně na levé straně těla.

LYCOPODIUM – pacientka bez sebedůvěry. Nemá ráda nové věci, plná strachů, překultivovaná a domýšlivá, panovačná a drzá. Ve společnosti příjemná, doma se jeví tyrankou. Podrážděná po probuzení, bojí se být sama, propadá melancholii. Má pocit, že se ze stresu zhroutí. Výborný „lék pro učitelky“, pomáhá tam, kde strach nebo tréma blokuje schopnost samostatného vyjadřování. Deprese při menstruaci. Plynatost a pocit nafouknutí. Touha po sladkém a horkém jídle. Silný intelekt, slabá svalová síla.

MAGNESIA CARBONICA – při menzes pocit zanedbanosti, zapomenutí a nemilovanosti. Lék pro opuštěné ženy a sirotky. Nervové vyčerpání. Bolest hlavy, hlavně v noci. Ráno je žena unavená, spánek neosvěžuje. Ženy „kyselé povahy“, mají kyselou chuť v ústech, kysele páchnoucí pot i další sekrety. Před menzes zelenkavý průjem s křečemi, zvracení, bolest nutí do předklonu, pocit přecpaného žaludku, bolavá a rozlámaná záda. Celková slabost při menstruaci, tělo je unavené a bolavé, zvláště nohy. Kolika, která teplem a tlakem polevuje.

MAGNESIA MURIATICA – tento lék pomáhá při depresi a úzkosti a ulevuje při menstruačních křečích. Pacientka nesnáší konfrontaci a agresi, velice klidná. Má silně vyvinutý smysl pro povinnost. Je plná potlačovaného hněvu, který před menzes naplno propuká. Palpitace, nadmuté břicho, říhání, bolesti hlavy. Velká chuť na vodu. Nesnáší koupání v jezerech ani v moři. Nesnáší mléko, tuk a sůl. Silné menstruační krvácení při sezení.

MAGNESIA PHOSPHORICA – lék proti křečím a bolestem hlavy. Žena je citlivá, nervózní, impulzivní a ustrašená. Má křečovité, vystřelující a bodavé bolesti. Bolest hlavy začíná v zátylku. Při menzes pálení žáhy, špatné trávení. Zvedání žaludku a škytání. Teplý obklad a tlak na bolestivé místo ulevuje.

NATRUM MURIATICUM – egoistická, podrážděná, vyčerpaná a náladová pacientka. Oslepující bolesti hlavy, s nevolností, může zvracet. Před menzes má neodolatelnou chuť na slané. Nafouklé břicho a srdeční palpitace. Nesnese hluk, duševní vypětí a utěšování, především mezi 10. a 11. hodinou dopoledne.

NATRUM PHOSPHORICUM – při menzes bolesti hlavy a zvracení. Bolest v krku, nadměrná tvorba kyseliny mléčné v organismu. Chuť na cukr, překyselení žaludku z přemíry tučného jídla. Neklidný spánek a palpitace. Před menzes krémovitý žlutý výtok z vaginy, silně a kysele páchnoucí. Velká touha po smažených a chuťově výrazných jídlech. Po námaze se hlava zdá plná a tělo strnulé.

NATRUM SULPHURICUM – žena je realistická, pevná a zakotvená povaha. Bolesti hlavy při menzes, často z emocionálních změn. Potíže se zhoršují ráno při opuštění lůžka a při změnách počasí. Při poslechu hudby je smutná, depresivní, často pláče. Závratě od úrazu hlavy. Zhoršení při změně počasí, při vlhkém a deštivém počasí.

PULSATILLA – vystřelující bolest v šíji a horní části zad. Žena je náladová, nevyrovnaná, pláče a vyžaduje soucit. Absence žízně, není schopna vnímat chuťové počitky. Zlepšení na čerstvém vzduchu.

PHOSPHORUS – lék pro ženy, které krvácí mezi menstruacemi a trpí plačtivou náladou před menzes. Trpí bodavou bolestí v prsech a silným výtokem. Velice citlivá pacientka ke všemu, co se kolem ní děje. Zhoršení dotekem, duševním vypětím, teplým jídlem a pitím, změnou počasí. Čerstvý vzduch, tma a studené jídlo zlepšují. Krátký spánek osvěžuje.

PODOPHYLLUM – před menzes trpí depresí. Bolest dělohy a pravého vaječníku. Nedostačující menstruace, s křečemi v pánvi. Hemeroidy v době těhotenství a po porodu. Zhoršení ráno a v horkém počasí. Bolesti hlavy s průjmem. Zácpa se střídá s průjmem.

PLATINA – menstruace je krátká a silná. Emoce spojené se sexem. Silné křečovité bolesti včetně vaginizmu při sexu. Romantické ženy, s pocitem nadřazenosti. Idealistické nahlížení světa. Emocionální problémy ze vztahů, zklamání, zrady. Ztuhlá a studená kostrč. Lék na sebelásku, domýšlivost, pohrdání druhými a aroganci.

RADIUM BROMATUM - žena trpí svěděním vulvy, opožděnou nebo nepravidelnou menstruací. Pacientka je depresivní, bojí se být sama. Žaludeční křeče s nadýmáním. Bolesti z ozařování při rakovině. Bojí se myšlenek na smrt.

SABINA – senzitivní žena, při poslechu hudby je dojatá až k slzám, citlivá na každý hluk, touží po čerstvém vzduchu. Teplo, doteky a pohyb nedělají dobře. Lék se osvědčuje na jasně červené krvácení z dělohy, s tmavými sraženinami. Pomáhá při krvácení po potratu, po porodu, během silného menstruačního krvácení a krvácení v menopauze. Návaly horka, ale nohy a ruce jsou studené. Chuť na kyselá, šťavnatá a osvěžující jídla a nápoje. Pacientka je senzitivní a inklinuje ke smutku. Silně krvácí při porodu a při menstruaci.

SECALE CORNUTUM – sklon k silnému krvácení, krev je tmavá a nesráží se. Řídká krev vytéká z dělohy mezi menstruacemi a při porodu. Před menzes pociťuje pacientka vnitřní pálení jako oheň, chce se svlékat. Slabá, úzkostná a velice neklidná žena. Může mít tendenci chodit nahá na veřejnosti. Studený a lepkavý pot.

SEPIA – při menzes prudká bolest hlavy. Má pocit, že orgány v pánevní oblasti vypadnou ven. Od počátku užívání antikoncepce má nepříjemný pocit. Tlak v podbřišku. Jídlo připadá velice slané. Pociťuje chlad a naprostou únavu. Celkové vyčerpání. Citový odpor vůči rodině. Podrážděná a velice sklíčená. Cvičení a pohyb ulevují. Potíže v menopauze. U moře se obtíže zhoršují.

STAPHYSAGRIA – senzitivní žena, která při menstruaci vypouští potlačovaný hněv. Prudké vášnivé výbuchy se ještě zesilují, když se k nim někdo vyjadřuje. Hází předměty. Přecitlivělost na zvuky, chutě, dotyky a zrakové vjemy. Romantické, často zklamané ženy, sexuální zneužití. Velká sexuální vzrušivost. Vztek, pláč, výčitky. Lék pro oběti znásilnění. Užívá se po operacích, stomatologickém zákroku, při hysterektomii.

VIBURNUM OPULUS – neklid a nervozita v době menstruace. Pacientka nedokáže setrvat v klidu. Před menzes trpí spazmy a bolestivými křečemi. Nucení na zvracení, kolikové bolesti. Menstruace je značně opožděná a nedostatečná, trvá jen několik hodin a odporně páchne. Bolestivé křeče zasahují až do stehen. Oblast kolem vaječníků je těžká a překrvená. Bolest v kříži a v podbřišku.

Úprava životního stylu

Zkuste upravit svůj způsob života. Pozitivní vliv na premenstruační příznaky má například dostatek spánku, alespoň osm hodin denně. Přiměřená fyzická zátěž, relaxační cvičení, jako je jóga, a samozřejmě úprava jídelníčku, v němž by mělo dojít k omezení solí, cukrů, alkoholu, kofeinu a nikotinu.

Doplňky stravy

Další možností jsou nejrůznější doplňky stravy. Zhruba 7 až 14 dní před menstruací se doporučuje užívat vápník, hořčík, vitamin B6 a vitamin E. Z přírodní léčby se pak užívá třezalka tečkovaná, extrakt z drmku obecného, olej z pupalky či odvar z ploštičníku.

Babiččiny rady na menstruační bolesti:

Zázvor – působí dobře proti menstruačním křečím a bolestivým stahům dělohy. Čaj ze zázvoru připravíme nastrouháním čerstvého kořene (asi 1-2 oddenky), který zalijeme půl litrem vroucí vody. Necháme vylouhovat, přidáme šťávu z jednoho citronu nebo pomeranče. Pijeme po doušcích 3 dny před menstruací.

Meruňkový olej – 20 kapek nakapeme do jojobového, mandlového nebo olivového oleje a masírujeme jím břicho při křečích před menstruací. Křeče rychle odezní.

Měsíční čaj – jeden týden před menzes pijeme 3x denně čaj. Směs připravíme ze 100 g řebříčku obecného, 50 g heřmánku, 50 g chmele otáčivého a 50 g sporýše lékařského. Dvě lžičky přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme vylouhovat. Pijeme po doušcích.

Kontryhel – 2 čajové lžičky natě přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Čaj se pije 2x denně. Teplo – na břicho položíme zahřívací láhev, elektrickou dečku nebo nahřátou bavlněnou utěrku. Také pomáhá masáž teplou sprchou.

Ploštičník hroznovitý – 1 lžičku drogy přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme po doušcích.